Vizni režim
Potrebna je viza za putovanje u Namibiju. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza. Za Srbiju je zadužena ambasada Namibije u Beču. Sva dokumenta moraju biti prevedena na engleski.
Potrebna dokumenta:
Popunjen formular
http://www.embnamibia.at/
pasoš sa šest meseci važenja i tri prazne stranice,
jedna fotografija veličine za pasoš,
kopija povratne karte ili karte za narednu destinaciju,
rezervacija hotela,
potvrda uplate takse za vizu,
izjava sa navedenom svrhom posete (odmor, sport itd).
Pasoš i dokumenta moguće je poslati kurirskom službom, bez ličnog prisustva.
Vozačka dozvola
Ne priznaje se vozačka dozvola Republike Srbije. Za upravljanje motornim vozilom na teritoriji Namibije neophodno je dozvolu prevesti na engleski jezik i, potom, izvaditi međunarodnu vozačku dozvolu u Auto moto savezu u Vindhuku, Namibija.
Ambasada Republike Srbije
Na nerezidencijalnoj osnovi Namibiju pokriva ambasada Republike Srbije u Južnoafrićkoj Republici.
Ambasador: Goran Vujičić
Adresa: 163, Marais street, Brooklyn 0181, P.O.B 13026 HATFIELD, 0028 Pretorija, Južnoafrička Republika
Broj telefona: +27 (12) 4605-626, +27 (12) 4606-103, +27 (12) 3464-139
Broj faksa: +27 (12) 4606-003
Ambasada države Namibija u Srbiji
Adresa: Ne postoji ambasada Namibije u Republici Srbiji.
Kažu o sebi:
Namibija je zemlja u južnoj Africi koja ima mnogo zanimljivih i lepih mesta za posetiti.
Namibija je jedna od najsunčanijih zemalja na svetu, sa prosečno 300 sunčanih dana godišnje. Klima je uglavnom suva i topla, sa velikim temperaturnim razlikama između dana i noći. U pustinji Namib, koja se prostire duž obale Atlantskog okeana, temperature mogu dostići i preko 40°C, dok u centralnom visoravni i Kalahariju mogu pasti i ispod 0°C.
Namibija je dom mnogim ugroženim vrstama životinja, kao što su crni nosorog, gepard, afrički divlji pas i planinski zebra. Zemlja ima više od 20 nacionalnih parkova i rezervata, koji čine oko 17% njene teritorije. Najpoznatiji park je Etosha, koji se nalazi na severu zemlje i obuhvata veliko slano jezero koje privlači raznovrsnu faunu.
Namibija ima najviše peščane dine na svetu, koje se nalaze u pustinji Namib, najstarijoj pustinji na svetu.
Namibija je dom najvećeg meteoritskog tuša na Zemlji, koji se prostire na površini od oko 275 x 100 kilometara.
Namibija je jedna od prvih zemalja u Africi koja je stekla nezavisnost od Južne Afrike 1990. godine, nakon dugogodišnje borbe za slobodu.
Namibija ima bogatu i raznovrsnu floru i faunu, sa više od 4.000 vrsta biljaka i oko 650 vrsta ptica.
Namibija ima istoriju koja seže do praistorije, kada su je naseljavali San, Damara i Nama narodi. U 14. veku su stigli Bantu narodi, koji su danas većina stanovništva. U 19. veku je Namibija postala nemačka kolonija pod nazivom Nemačka Jugozapadna Afrika, gde su Nemci počinili genocid nad Herero i Nama narodima. Posle Prvog svetskog rata, Namibija je pripala Južnoj Africi kao mandat Lige naroda, a kasnije kao deo aparthejda. U drugoj polovini 20. veka, pokret za nezavisnost SWAPO je započeo oružanu borbu protiv južnoafričke vlasti, uz podršku Ujedinjenih nacija i drugih afričkih zemalja. Nakon dugih pregovora i međunarodnog pritiska, Namibija je konačno postala nezavisna država 1990. godine.
Namibija se graniči sa Angolom na severu, Zambijom na severoistoku, Bocvanom na istoku, Južnom Afrikom na jugu i jugoistoku, i Atlantskim okeanom na zapadu. Njena klima je uglavnom suva i topla, sa velikim razlikama između dnevnih i noćnih temperatura, malo padavina i niskom vlažnošću vazduha.
Klima se razlikuje u zavisnosti od regiona: duž obale vlada pustinska klima sa maglom i niskim temperaturama; u centralnom visoravni je umerena klima sa toplim letima i hladnim zimama; u severoistočnom delu je tropska klima sa visokim temperaturama i kišnim sezonama.