Kažu o sebi:
Egipat je zvanično poznat kao Arapska Republika Egipat. Zemlja ima površinu od oko 1.001.450 kvadratnih kilometara (približno 386.662 kvadratnih milja). Na severu, Egipat izlazi na Sredozemno more, dok na istoku deli granicu sa Izraelom i Pojasom Gaze. Sudan leži na njegovom jugu, a Libija na njegovom zapadu. Na severoistoku, Egipat ima obale duž Crvenog mora.
Egipat ima veoma bogatu istoriju i kulturu, koja seže u daleku prošlost. Egipat je bio dom jedne od glavnih civilizacija drevnog Bliskog istoka i bio je mesto jednog od najstarijih urbanih i pismenih društava na svetu. Faraonski Egipat je cvetao oko 3.000 godina kroz niz domaćih dinastija koje su bile prekidane kratkim periodima strane vladavine. Nakon što je Aleksandar Veliki osvojio region 323. godine pre nove ere, urbani Egipat je postao sastavni deo helenističkog sveta. Pod grčkom Ptolemejskom dinastijom, napredno pismeno društvo je cvetalo u gradu Aleksandriji, ali je ono što je sada Egipat osvojio Rim 30. godine pre nove ere. Ostao je deo Rimskog carstva i potom deo njegovog naslednika, Vizantijskog carstva, sve do njegovog osvajanja od strane arapskih muslimanskih vojski 639–642. godine.
Klima Egipta je uglavnom pustinjska, što znači da su dani obično veoma topli i sunčani, a noći hladne. U većem delu zemlje, koju zauzima istočni deo Sahare, padavine su veoma retke i koncentrisane su na severnoj obali koja prima kišu zimi. Što se tiče temperatura, one su blaže na severnoj obali, dok postepeno postaju toplije kako se ide južnije.
Jedna od najznačajnijih geografskih karakteristika Egipta je Nilova delta. Delta se proteže od severnog dela Kaira do Sredozemnog mora. Ovaj region je istorijski plodan i bio je kolevka mnogih drevnih egipatskih civilizacija. Nil, koji se često smatra najdužom rekom na svetu, se razdvaja na bezbroj pritoka u ovoj delti, stvarajući bujnu, zelenu pejzaž u kontrastu sa okolnim pustinjama. Većina stanovništva Egipta živi u ovom regionu, koristeći se bogatim aluvijalnim tlom koje Nil donosi.
Egipat ima bogatu biodiverzitetnost i prirodne resurse. U zemlji živi oko 2.800 vrsta biljaka, od kojih je 14% endemično, kao i oko 500 vrsta ptica, od kojih je 5% endemično. Zemlja ima i veliku populaciju kitova grbavaca u Crvenom moru, koji svake godine migriraju u tople vode zaliva Aqaba da bi se razmnožavali.
Egipat je poznat po svojim drevnim spomenicima i hramovima, koji privlače milione turista svake godine. Neki od najpoznatijih su piramide u Gizi, koje su izgrađene kao grobnice za faraone i njihove porodice; Velika sfinga, koja je ogromna statua lava sa ljudskom glavom; Dolina kraljeva, koja je nekropola sa više od 60 grobnica faraona i plemića; Karnak, koji je kompleks hramova posvećen bogu Amonu i njegovoj porodici; i Abu Simbel, koji je dvostruki hram isklesan u steni za faraona Ramzesa II i njegovu suprugu Nefertari.
Egipat je jedna od najstarijih država na svetu, koja postoji kao jedinstvena politička jedinica još od 3100. godine pre nove ere, kada je kralj Menes ujedinio Gornji i Donji Egipat.
Egipat je dom najstarijeg univerziteta na svetu, Al-Azhar Univerziteta, koji je osnovan 970. godine u Kairu kao centar islamskog učenja.
Egipat je takođe dom najstarije biblioteke na svetu Aleksandrijske biblioteke, koja je osnovana u 3. veku pre nove ere i sadržala je oko 500.000 rukopisa iz različitih oblasti znanja. Nažalost, biblioteka je uništena u više navrata tokom istorije, a njeni ostaci su pronađeni tek 2004. godine.
Egipat ima najveću kolekciju mumija na svetu, koje se čuvaju u Egiptološkom muzeju u Kairu. Muzej ima oko 120.000 predmeta iz drevne egipatske istorek, uključujući mumije faraona, kraljica, životinja i običnih ljudi.
Egipat je jedna od najpopularnijih turističkih destinacija na svetu, sa oko 13 miliona posetilaca godišnje. Neki od glavnih razloga za posetu Egiptu su njegova bogata kulturna baština, prelepe plaže, živopisni koralni grebeni i avanturističke aktivnosti kao što su ronjenje, planinarenje i pustinjski safari.