Vizni režim
Potrebna je viza za Putovanje u Angolu. Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza.Potrebna dokumenta: Obrazac zahteva za vizu koji mora biti pravilno popunjen crnim velikim slovima, koji potpisuje podnosilac zahteva,
dve nedavne slike veličine pasoša sa belom pozadinom i s imenom podnosioca zahteva napisane na poleđini svake i zalepljene,
pasoš koji važi najmanje 6 meseci,
dokumentacija ili prepiska u vezi sa svrhom putovanja ili pozivno pismo posebno upućeno ovom konzularnom odeljenju ili Ambasadi.
Strani stalni rezidenti moraju da podnesu policijsko uverenje o dozvoli overenja od strane policijskih organa zemlje porekla ili zemlje prebivališta.
Pozivno pismo koje je pojedinac ili institucija poslao da se kontaktira u Angoli;
kopija plana putne ture;
Iznos koji treba platiti: 70,00 USD .. Lične provere se ne prihvataju.
Dokaz o izdržavanju tokom boravka u Angoli (100,00 USD dnevno).
Napomena:
Izjava ili pismo poslodavca koji je sponzor putovanja nije dovoljan kao dokaz.
Obična viza traje do 5 radnih dana.
Bezbednosna situacija
U večernjim i noćnim časovima u Luandi se često dešavaju napadi u cilju pljačke, zbog čega treba izbegavati kretanje gradom pešice u to vreme. Pljačkaši otimaju novac, mobilne telefone, laptopove, nakit. Najčešće za pretnju koriste vatreno oružje. Često se dešavaju provale u kuće stranih državljana.Savetuje se da se pasoši i druga lična dokumenta deponuju u hotelskom sefu, a da se sa sobom nose kopije.
Izvor: Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Zdravstvena situacija
Na snazi su mere epidemiološkog nadzora za putnike koji dolaze iz zemalja Zapadne Afrike koje su zahvaćene ebolom.
Opremljene privatne klinike su na raspolaganju posetiocima koji zahtevaju hitnu zdravstvenu zaštitu.
Prisutna je malarija, a u poslednje vreme registruje se nešto veći broj slučajeva denga groznice. Za obe bolesti prenosnici su komarci. Potrebno je poneti preparat protiv ujeda komaraca i koristiti ga posebno u večernjim i ranim jutarnjim satima. Poželjno je nositi laku garderobu sa dugim rukavima.
Ishrana je bezbedna isključivo u hotelima ili boljim restoranima, a pije se samo flaširana voda.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Opšta situacija
Zvanični jezik je portugalski i sporazumevanje na nekom drugom stranom jezikom najčešće nije moguće.
Izvor:Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije
Ambasada Republike Srbije
Ambasador: Dragan Marković
Adresa: Comandante N'Zaji 25/27, Alvalade, Luanda, Angola
Broj telefona: +244 (22) 2321-421, +244 (22) 2327-240, +244 (22) 2320-393
Broj faksa: +244 (22) 2321-724
Ambasada države Angola u Srbiji
Adresa: Krupanjska 21
Broj telefona: +381 (11) 2666-457, +381 (11) 3672-150
Broj faksa: +381 (11) 2660-729
Radno vreme: ponedeljak - petak: 09:00 – 15:00, Konzularno odeljenje: ponedeljak - petak: 10:00 - 13:00
Ambasador: Mr. Emílio José de Carvalho GUERRA
Kažu o sebi:
Angola je zemlja u jugozapadnoj Africi koja ima bogatu istoriju, kulturu i prirodne resurse. Angola je nekada bila portugalska kolonija, ali je stekla nezavisnost 1975. godine nakon dugogodišnje borbe protiv kolonijalizma. Angola je danas jedna od najvećih proizvođača nafte u podsaharskoj Africi i članica je Ujedinjenih nacija, OPEK-a, Afričke unije i Zajednice zemalja portugalskog jezika.
Angola se graniči sa četiri zemlje: Namibijom na jugu, Zambijom na istoku, Demokratskom Republikom Kongo na severu i severoistoku i Republikom Kongo na severu. Ukupna dužina granice Angole je 5.369 km. Angola ima i izdvojenu provinciju Kabindu koja se nalazi na severu glavne zemlje, odvojena od nje trakom zemlje koja pripada Demokratskoj Republici Kongo.
Angola ima raznolike pejzaže, uključujući polupustinjsku obalu Atlantika koja se graniči sa Namibijom, slabo naseljenu prašumu u unutrašnjosti, planinske visoravni na jugu, enklavu Kabinda na severu i gusto naseljene gradove i doline reka na severnoj obali i severnom centralnom delu zemlje. Glavni i najveći grad je Luanda, velika luka na severnoj obali koja spaja portugalske kolonijalne znamenitosti sa tradicionalnim afričkim stilovima stanovanja i modernim industrijskim kompleksima.
Angola je multikulturalna i multietnička zemlja koja ima više od 40 etničkih grupa, od kojih su najbrojnije Ovimbundu, Kimbundu i Bakongo. Zvanični jezik je portugalski, ali se govore i mnogi lokalni jezici kao što su Umbundu, Kimbundu, Kikongo i Čokve. Angola ima bogatu muzičku tradiciju koja se ogleda u žanrovima kao što su kizomba, semba, kuduro i angolski hip-hop. Angolska književnost je takođe veoma raznovrsna i uključuje poznate pisce kao što su Agostinho Neto, Pepetela, José Eduardo Agualusa i Ondjaki.